Around the breed shows

(Total Articles 31,Showing: 1 -> 19)

N BSD C (Miss J Hearson, BSG) – D: Wheeler's Gron-De-Mon Krusader. B: Malinowski & Jouannet's *Ch Furious Fuschia Du Bois Du Tot (BIS). (Miss J Hearson, Malinois) D: Ralph's Ch Bonvivant Des Iles Fidji. B: Brason's *Ch Camylle Des Iles Du Sud at...
IRISH TERRIER A (J Stewart) – D: Averis & Barker's Lakeridge Cahal. B: Gruettner's *Roslalind von der Emsmuehle.
WHIPPET C OF SCOTLAND (H Harling) – D: Ritchie's Demerlay Vanilla Sky over Gwendariff. B: Davies & Gilmour's *Turnstone Tiger Lily.
SCOTTISH BEAGLE C (Mrs B Roderick, dogs; Ms P Sutton, bitches) – D: Waldon & Thornton's Ch Nedlaw Rupert with Maplelayne. B: Craig's *Davricard Moonlight.S BORDER TERRIER C (Mrs W Mooney) – D: McPherson's *Brumberhill Blue Tempest. B: Larner's Hawcoa
SCOTTISH BEAGLE C (Mrs B Roderick, dogs; Ms P Sutton, bitches) – D: Waldon & Thornton's Ch Nedlaw Rupert with Maplelayne. B: Craig's *Davricard Moonlight.
N OF IRELAND PEKINGESE C (M Clarke) – D: Klerk-Delucci's Klerkshof Target. B: Morley & Box's *Jidoran Bossy Boots.
N E BULL TERRIER C (S Wheatley) – D: Mathison's *Notorious Joker of Blazinbullys. B: Ley & Broomfield's Fortifer's Flammeta.
MIDLAND BEDLINGTON TERRIER C (Mrs M Phillips) – D: Kiernan & Liu's *Ch Bisbee Ikatcher at Kierlander. B: Bannister's Ch Miteymidgets Look Of Love.
LONDON COLLIE C (Mrs B White, Smooth) – D: French's *Ch Foxearth Flock Master for Breckamore (RBIS). B: Norman's Ch Foxearth Fashioned In Black. (A Tyler, Rough dogs; Mrs A Tyler, bitches, no CCs) – D: Thompson's Hanvale Happy Go Lucky. B: Scott's...
ITALIAN GREYHOUND C (Mrs R Morgan) – D: Rutter & Allsop's *Chrisford Bogey Man. B: Lister's Florita Piroetta.LABRADOR C (A G Taylor, dogs; B Rooth, bitches) – D: Hodge's *Ch Naiken Zephyr. B: Charlton's Sh Ch Foxrush Remember The Time.
ITALIAN GREYHOUND C (Mrs R Morgan) – D: Rutter & Allsop's *Chrisford Bogey Man. B: Lister's Florita Piroetta.
FIELD SPANIEL S (Miss S Tye) – D: Harding's *Sh Ch/Ir Ch Kingsmist Eternal Knight. B: Taylor's Sh Ch Nadavin Quintessa at Tayowen. FINNISH SPITZ S (R Korpela) – D: Dalley's Ch Toveri Markku. B: Thompson & Cavill's *Ch Toveri Pimu.
FIELD SPANIEL S (Miss S Tye) – D: Harding's *Sh Ch/Ir Ch Kingsmist Eternal Knight. B: Taylor's Sh Ch Nadavin Quintessa at Tayowen.
CALEDONIAN DANDIE DINMONT C (D Ericsson) – D: Eriksson's Inzievar Wins Gold. B: Rolland's *Dandiroyal Puddleglum.
BOSTON TERRIER C (Miss D Spavin) – D: White's Andridz Cloak And Dagger. B: Conway & Chapman's *Ch Norcairn Won N'Only.
BELFAST IRISH SETTER C (A Watt) – D: Hogarth's *Sh Ch Avacet Snowdrift. B: Hunter & Brown's Sh Ch/Int Ch Fairhaven Louise Mountbatten at Braidmount.
WALES & W OF ENGLAND PUG DOG C (Mrs M C Wright, dogs; B Tobin, bitches) – D: Welham's *Barryann Karloff Noir. B: Hawker's Darginel Snow Princess.
S BERNESE C (K Creasey) – D: Turner's Tangyachates Beachcomber. B: King & Bramble's *Ch Shirdees Bobbie Dazzler.
N ENGLISH SPRINGER S (P Iversen) – D: Mitchell's *Peasblossom Jester. B: Savell's Petranella Just Perfick.

Month


Year


Group

Breed

Launch digital edition

Launch digital edition

News

News

dogworld tv

dogworld tv

mainsite